Zaloguj się:

Wspólnie zawiązaliśmy wstążkę

Wspólnie zawiązaliśmy wstążkę

Pomimo niezbyt sprzyjającej aury ponad 130 osób wzięło udział w Biegu Różowej Wstążki zorganizowanej w ramach 3.edycji akcji Pier(w) si wygrywają. Były balony, antystresy, słodki poczęstunek  i wspólne, pamiątkowe zdjęcie.

Start akcji odbył się w poniedziałek 16 października, tuż po Europejskim Dniu Walki z Rakiem Piersi, który przypadł dzień wcześniej. Mimo silnego wiatru i niskiej temperatury frekwencja dopisała. Ponad 130 stawiło się o umówionej godzinie na patio Olivia Centre, by wspólnie okazać wsparcie kobietom i mężczyznom chorującym na raka piersi. Wśród uczestników byli przedstawiciele wielu firm rezydujący w Olivia Centre.  Co cieszy, na starcie pojawiło się wielu panów. Ich udział z roku na rok sukcesywnie rośnie, co znaczy, że z coraz bardziej świadomi są  tego, że problem związany z zachorowalnością na raka piersi dotyka także mężczyzn.

Przed marszem dzieci z Przedszkola Biały Kotek zapoznawały się z ideą różowej wstążki zapoczątkowaną przez Evelyn H. Lauder , jedną z czołowych postaci w konsorcjum Estee Lauder, która sama zmagała się z rakiem piersi.

Fot  Maciej Roszkowski (102)

Fot. Maciej Roszkowski

Pączki, fantomy i skrzydła motyla

Hasłem przewodnim tegorocznej akcji było „Zawiąż z nami wstążkę”, czyli przejdź z nami trasę, której kształt przypomina zawiązaną wstążkę. 

Wszystko zaczęło się punktualnie o godz. 12 od krótkiego przemówienia i pamiątkowego zdjęcia. Potem uczestnicy z różowymi balonami przemaszerowali wzdłuż budynków OC. Na przodzie marszu, oprócz organizatorów akcji, szła Lucyna Prądzyńska, pracownica CUK, zmagająca się z rakiem piersi, która już po raz trzeci aktywnie wspierała całe przedsięwzięcie, opowiadając swoją historię choroby i zachęcając do badań profilaktycznych.

Oprócz przemarszu uczestnicy chętnie podchodzili do namiotu, w którym pracownicy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, Stowarzyszenia Różowy Motyl i Stowarzyszenia Przyszłym Położnych GUMED uczyli samobadania piersi na kilku fantomach. Można było też zasięgnąć porady lekarskiej oraz otrzymać ulotkę z instruktażem jak się badać i co zrobić w razie ewentualnego podejrzenia choroby. Wieńcząc ten proces edukacyjny zdjęciem na tle motylich skrzydeł z hasłem „jestem zdrowa. Badam piersi”.

Wyróżniono najbardziej „różowych” uczestników marszu. Otrzymali niezwykłe BIUSTOmydełka firmy Organique polska, których zakup wspiera fundację @dotykamwygrywam.

Nie zabrakło słodkiego poczęstunku, a także kawy, na którą do Work Cafe w Olivii zaprosił Santander Bank Polska. Symbol różowej wstążki 16 października rozświetlił również fasadę Olivii Star.

Wspólnie przebyta trasa – łącznie 130 km - zasiliła ponadto licznik kilometrów programu społecznego Aktywni-Charytatywni.

Mocne wsparcie

Pomysłodawcami akcji są wolontariuszki z Energi SA - Magdalena Pakmur, Natalia Cebula, Ewa Opiela oraz Kamila Dymowska.

Projekt od początku wspiera merytorycznie Stowarzyszenia Różowy Motyl i Centrum Chorób Piersi przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, którego przedstawiciele czynnie wzięli udział w całym przedsięwzięciu. Finansowego wsparcia udzieliła Fundacja ORLEN, zaś organizacyjnego i komunikacyjnego - Olivia Center. Patronem medialnym projektu byli Radio Gdańsk i Trójmiasto pl.

Kolejna edycja akcji Pier(w)si wygrywają, planowo, już za rok.

Załączniki

3 edycja Bieg Różowej Wstążki